пятница, 19 февраля 2016 г.

Українська мова 4 клас Розділ. Іменник




Українська мова
4 клас
Розділ. Іменник

Автор: Крамарова М.З.,
вчитель початкових класів
вищої кваліфікаційної категорії
Золочівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2,
Старший вчитель

Тема. Повторення вивченого про іменник.
                  Закінчення іменників у множині в М.в.
Цілі:         знає граматичні категорії іменника; самостійно та свідомо працює
                над повним завданням; відмінки іменників;
                вміє  працювати з словом, текстом, аналізувати,
                  узагальнює, робить  висновки; змінювати іменники за відмінками;
                використовує сформовані раніше вміння та наступних етапах
                навчання;
                пояснює добрі й погані вчинки,  аналізує та оцінює поведінку
                людини в різних ситуаціях, формує оцінкові судження.
Обладнання: індивідуальні картки, таблиця «Загальне поняття про іменник»
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Сьогоднішній урок відкриває нові цікавинки про давнього вашого знайомого, з яким ви познайомились ще в 1 класі.
Згадати цього друга вам, діти, допоможе вірш.
1. Слухання вірша
Іменник
Іменник свою справу знає:
всі предмети називає –
І великі, і не дуже,
все, що хочеш, любий друже.
І людину і тварину,
І маленьку їх дитину,
Всяку птицю іменує –
Імен йому не бракує.
Ліси, гори і долини,
Ріки, моря, океани.
Безкінечні земні далі,
Нагороди і медалі –
Всім дає він імена –
Праця ж бо його така.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Про яку частину мови сьогодні будемо говорити?
Справді, іменник – чи не найголовніша частина мови.
Ми спостерігаємо за роллю іменника в мові , в реченні.
Згадаємо вивчені раніше про нього, розширимо знання, додамо в нашу «Скриньку знань» дещо нове, цікаве про іменник.
Отож, вирушаємо за новими знаннями вперед, обов’язково прихопивши з собою «Скриньку знань», яка є в кожного школяра ще з 1 класу.
ІІІ. Вивчення теми уроку.
1. Актуалізація знань. Гра в парах «Зайве слово»
Спів, робота, спати, їжа, малювати і т.д.
(Зайве «спати, малювати», тому що це дієслова і т.д.)
а. Робота по картках
Діти, перед вами лежать картки із завданням:
Доберіть десять будь-яких іменників, які означають загальні назви.
Запишіть їх у стовпчик.
Обміняйтесь своїми записами з сусідом по парті.
З кожним іменником (форму іменника можна міняти по потребі) складіть по одному реченню так, щоб кожне наступне продовжувало думку, висловлену в попередньому.
Прочитайте створені тексти і з’ясуйте, у кого вийшов цікавіший текст.
Обов’язкова тема текстів: «Людська доброта – велика сила»
Підсумок етапу:
Яка частина мови дала змогу скласти речення?
Що таке іменник?
За чим змінюється іменник?
Які з іменників з картки у вас викликають гарний настрій? Чому? (Таблиця «Іменник»)
б.  Логічно-граматичні вправи. «Впізнай іменник»
Доповни слово. Додай спереду по одній букві.
… лина – дерево
… лина – будівельний матеріал
… лина – завжди, у роботі
Додай спереду дві літери:
… лина – жіноче ім’я
… лина – ягода
… лина – незорана земля
Чим схожі утворені слова за граматичними ознаками?
2. Робота з підручником.
а. Читання правила
Діти, прочитайте ще раз правила, добираючи власні приклади іменників.
Назвіть приклади іменників, які означають не назви предметів, а назви почуттів.
Позитивні почуття: доброта, співчуття, жалість, радість, сміх, щедрість, посмішка (2 іменники провідміняйте за відмінками)
Негативні почуття: злість, жадібність, ненависть, підлість, зрада, кривда.
Які слова з цих ви хотіли б почути в свою адресу? Чому?
Чому ці слова – теж іменники?
Так, це іменники що означають назви понять, які можна лише відчувати. Але ці іменники теж мають категорію роду числа, відмінка та ін.
б.  Виконання вправ (Вправа 187)
Знайди в тексті іменники, випиши їх групами: спочатку загальні та власні назви, потім іменники, що означають назви істот чи неістот (усього 4 групи).
Постав питання до виділених іменників. Рід  якого іменника ти не зміг визначити?
-Визначити відмінки виділених іменників/
Вправа 188
Прочитай текст. Вибери з іменників-синонімів, що в дужках ті, які найбільше підходять за змістом.
Запиши речення з дібраними іменниками, визнач відмінок записаних іменників.
Обміняйтесь зошитом із сусідом по парті й перевір, як він виконав вправу.
Підсумок етапу:
Яку роль в мові відіграють синоніми?
Назвати визначені відмінки.
Які знання покладемо в свою «Скарбничку знань»?
3. Гра «Слово в слові» (2 варіанти)
Склади з букв даного іменника можливі варіанти інших іменників визнач рід, число.
Підготовка – кіт, вода, піт, дівка, кава, погода, код, тітка і т.д.
Обіцянка – ціна, бабця, бік, банка, кабіна, кіно і т.д.
Підсумок етапу:
Зачитайте утворені іменники чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду.
Поставте їх у множині,1 іменник провідміняйте за відмінками.
Складіть речення з іменником (на вибір)
IV Підсумок уроку, оцінювання роботи учнів, мотивація оцінок вчителя, учнями
Яка частина мови називається іменником?
Які граматичні категорії має іменник?
Які закінчення мають іменники у множині в М.в.?
Які іменники легше придумати ті, що означають назву предмета чи ті, що означають назву почуттів?
Які «позитивні» іменники ми сьогодні згадували, щоб якнайчастіше вживати їх у своєму мовленні?
Які завдання сподобалися7
Які завдання були складними?
Які нові знання  покладете в свою «Скриньку знань»?
V. Домашнє завдання. ( Вправа189)
1. Пояснення вчителем домашнього завдання попередження можливих помилок при виконанні домашнього завдання з боку учнів.
2. Додаткове домашнє завдання (за бажанням учнів)
Дібрати п’ять прислів’їв, підкреслити іменники, визначити рід, число, відмінок.

Комментариев нет:

Отправить комментарий