пятница, 19 февраля 2016 г.

Українська мова 4 клас Розділ. Частини мови. Іменник.


Українська мова
4 клас
Розділ. Частини мови. Іменник.

Автор: Крамарова Марія Зіновіївна,
                                                                        вчитель початкових класів
                                                                        вищої кваліфікаційної категорії
         Золочівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2,
                                                                         Старший вчитель





Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Письмовий переказ за місцевим матеріалом

Цілі:  Знає  вимоги до написання текстів, зокрема до написання переказу за планом і малюнком.
Вміє зв’язно говорити і мислити.
Удосконалює грамотність і орфографічну пильність.
Висловлює бажання  пізнавати свій край, свою місцевість.
Любить  свій край, поважає традиції українського народу.

Тип уроку. Закріплення вивченого матеріалу

Обладнання. Малюнок, таблиця «Частини мови», «Будова тексту», «Пам’ятка».



Хід уроку
І. Організація класу

Видатні люди у різних країнах світу говорили: «Без явно посиленої працьовитості немає ні талантів, ні геніїв».
                                                                                      Д. І. Менделєєв

«Здібності, як і м’язи, зростають лише при тренуванні».
                                                                                       В.П. Обручов

Отже, нехай помічниками на уроці будуть:

творчість
пошук
грамотність
орфографічна пильність
знання українських традицій
усне і писемне мовлення

Девіз уроку.

Говори чітко, зв’язко, думай швидко, пиши грамотно і охайно.

Тож  урок розпочнем із розминки з каліграфічної хвилинки.

ІІ. Каліграфічна хвилинка

1. Написати піврядка великої букви К і пів рядка малої букви «к».

2. Малюнковий диктант.

Вчитель показує малюнки, а учні пишуть слова.

3. Слова ці записати за алфавітом і поставити наголос.

4. На вибір з одним із цих слів скласти речення.

Слова для довідок : метелик, лимон, цибуля, велосипед.

Речення.

Мені купили новий велосипед. Метелик – це ніби дивна квітка, яка літає. Лимон – кислий, а цибуля – гірка.
ІІІ. Підготовча робота до розкриття теми уроку.

1. Водиця, криниця, вербиця.

– Прочитайте і скажіть, що об’єднає ці слова?
(Всі ці слова пов’язані із словом вода)
–    Яке серед них є слово, що треба дописати до малюнкового диктанту (Це – слово криниця)

     2.  Повідомлення про криницю

       Криниця – це глибока копанка, викопана й захищена цямринами для добування води із водоносних шарів землі.
Синонім
Криниця – колодязь

Прислів’я
Не брудни криниці, бо схочеш водиці.

     3. Групова робота.

Технологія «Шкала думок» (опрацювання дискусійних питань).
У кожній групі учні складають речення і зачитують їх, а кращі з них – записують.
Наприклад.
Де росте вербиця, там і криниця, а в ній смачна водиця.
З кринички, що коло нашого ліска, я п'ю джерельную водицю.
Не плюй у криницю, бо прийдеться води напиться.
Де росте верба, там близько вода.
Колись всі стежки в селі вели до криниці.
Без води немає життя на землі.
Вода має цілющу силу.

5. Ключові слова нашого уроку розібрати за будовою.


криниця                        водиця                                 вербиця

6. Пояснити прислів’я.

Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
(Не забруднювати криницю: це означає не кидати будь-яких предметів туди, бо прийде час, потрібно буде напитися води, а вода буде не придатна для пиття, якщо навіть з іншої криниці. Там теж можуть трапитися погані люди то ж думай, що робиш).
7. Робота над підручником. Вправа 59.
Прочитай речення і подумай, чи може воно бути початком розповіді.

У ньому заіскрилась чиста вода і почала вибігати срібним струмочком
(Це речення не може бути початком речення, бо перше речення повинно бути зачином до тексту).

8. Розгляд малюнку на ст. 30
Бесіда за ним.
- Що ви там бачите?
(Джерельце, що в лісі біжить).
- Кого ви бачите на малюнку?
(Біля кринички бачимо трьох дітей : двох хлопчиків і дівчинку).
- Що роблять діти біля кринички?
(Вони розчищають джерело).
- Для чого вони це роблять?
(Щоб вода стала чистою, щоб стікала і була свіжою, холодною і приємною на смак).
– Що дає таке невелике джерельце?
(З таких підземних джерел і зароджується річка, озеро, криниця).
–    Чи можна вибрати всю воду з неї?
(Вибрати можна воду тільки на певний час, а потім криниця знову заповнюється водою. І чим більше людей бере з неї воду, тим вода в ній не застояна, смачніша, чистіша і добріша).

9. Відгадайте загадку.

Чистеє джерельце
Б’є із-під землі.
Всім дає водицю
Нам і вам …(криниця).

10. Чи доводилося вам бачити криниці і які?
(Криницю – журавель, криницю з корбою і цепком, криницю – копанку, з якої воду дістають відром).

11. Давайте підсумуємо.
- Що ж ми дізналися про криницю?
- Що для себе взяли із початку уроку.

Криницю здавна українці величали, освячували в ній водичку, проводили біля неї свята і цілі дійства. Кожному прохожому в дорозі вона була нагородою – кухлем холодної води. Для неї вибирали місце копачі криниць – справжні спеціалісти. Наглумитися над криницею було великим гріхом. Великим гріхом було не дати людям води зі своєї криниці, навіть, тим, з ким сварились. Таких людей називали нелюдами.


ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Ви здогадалися, що головним, стержневим словом на уроці буде слово криниця.

- Сьогодні ми напишемо переказ тексту за місцевим матеріалом.

- Назву тексту дасте самі.

2. Пригадаємо екскурсію до кринички.
(Учні розповідають про криничку).

3. Робота за таблицею «Будова тексту».
(Частинами тексту є: зачин, основна частина, кінцівка).

4. Ознайомлення із «Пам’яткою».

Пам’ятка

Пиши грамотно й акуратно.
Послідовно викладай думки за планом.
Доводь кожну думку до кінця.
Нову думку починай писати з абзацу.
Обов’язково зроби висновок.

V. Слухання тексту.

1. Учитель зачитує текст.
Часто у наше село приїздять незнайомі люди і питають дорогу до  криниці. Всіх їх приваблює до себе цілюща вода з неї.
Хворі п’ють воду, умиваються, обмиваються нею. Особливо добра ця водичка для очей. У неї люди кидають гроші. Це дяка за чародійну силу води.
Вода в криниці справді дуже корисна. Кожного дня люди приходять і приїжджають до неї, щоб набрати води. Нею не тільки лікуються, а й готують їжу.
Люди хвалять водичку з нашої кринички за цілющий вплив на організм і шанобливо ставляться до неї.
Криничку обгородили, зробили дерев’яні цямрини, чудернацький дах змайстрували, ще й півника прикріпили.
Водичку освятили, сили їй додали.
 Пийте  на здоров’я і сили набирайтесь!

2. Словникова робота.
Пояснити значення слів.

Цілюща
Чародійна сила
Цямрини

   VІ. Знайомство з планом.

План
1) Незвичайна криниця.
2) Цілюще джерело.
3) Корисна водичка.
4) Вшанування водиці в нашій криниці.
VІІ. Переказ тексту (усно).

1. Декілька учнів переказують текст по частинах за планом.

2. Переказ всього тексту.

3. Прочитати записані на дошці опорні слова і запам’ятати їх правопис: цілюща, чародійна, шанобливо, дерев’яні, цямрини, чудернацький, освятили, на здоров’я.

VІІІ.  Читання тексту (вдруге).

1. Писання тексту в чернетках.

2. Підбір заголовка.

3. Запис переказу в чистовик.

4. Перевірка тексту.

5. Зчитування переказів декількома учнями.




ІХ.  Підсумок уроку.

1. Бесіда.

- Що нового  взнали на уроці?
- Чим сподобався урок?
- Як оцінюєте урок?
- Який для себе зробили висновок?

2. Технологія «Акваріум»
Учні обмінюються повідомленнями про криницю.

Учень. Готуючись до уроку я прочитав слова В. Сухомлинського, які хочу зачитати.

…Недарма цю криницю звуть Невмирущою. Вже ось, мабуть, не одну сотню літ, як з цього джерела б’є вода. Зістаріється один зруб, люди інший, новий поставлять. А вода біжить, дзюркоче. Тільки помічаю я, що замулюється джерело. Що весни зливаю воду, чищу криницю від мулу. Одно турбує мене, хто берегтиме криницю, як мене не стане на білому світі. Воду всі п’ють з охоче, а про джерело не всякий дбає. Вода ж тут, бачите, яка : в ній сила земна і сила сонця.

Учень. Інша відповідь : «Я зрозумів. Не один раз треба дбати про криницю. Навідуватись туди треба не тільки за водою. Вона чекає нашої допомоги. Я буду дбати про неї».

Ще одна відповідь учня : «Я прочитав вірш «Криниця» Й. Курлата. Поет писав ніби про нашу криницю.

                                   Поїдьте ж бо обов’язково,
                                   Скуштуйте з криниці води!
                                   Хто пив її, той таки, мабуть,
                                   Сто  літ молодим проживе.

Ще одне повідомлення. Я прочитала про те, як наші предки вміли відшукувати під землею потужне джерело, що б і в посушливе літо криниця не висихала.

а) Вербову гілку із зеленими листочками беруть, водять нею, прихиливши до землі. Де листочки тягнуться додолу, там обов’язково є вода, там можна копати криницю.

б) Яйце кладуть на землю і накривають на ніч відром. Якщо вранці на шкарлупі з’явилася роса, значить під землею є вода.
Фізхвилинка.
3. Пояснити прислів’я і приказки.

Яка криниця, такий господар, який поріг, така господиня.
(Якщо господар справжній, то криниця облаштована, а поріг – прибраний).

Тиха, як вода в криниці
(Так говорять про спокійну людину, адже в криниці хвиль від вітру немає,тільки від відра).

Не плюй в криницю знадобиться води напиться.

Учень: «Я підібрав загадки»

В проваллі глибоко виблискує око.
(Вода в криниці).

Качка в морі –  хвіст надворі.
(Відро на цепку в криниці).

Два моря на одній дузі гойдаються.
Два братці пішли до річки купатись.
(Два відра на коромислі).

Учень: «Я відшукав гру, яка має назву «Криничка».
Грають двоє. Перед учасниками гри ставлять макет колодязя, на дні якого кухлик. Їм дають по вудочці. Потрібно зачепити кухлик на гачок вудки й витягти з колодязя. Хто першим це зробить – той переможець.

Учень: «А я підготував цікавий ребус. Попробуйте розгадати його».



    ,,              ,,      ця

Кри – ни – ця .


Х. Висновок .

            Де срібліє вербиця – там криниця, а в ній здорова водиця. Здорова вода – це чиста,джерельна, приємна на смак. До води треба підходити з чистими намірами. Вчені довели, що вода має пам'ять. Доглядайте кринички, щоб в них не пересихала вода, продовжувалось життя.

Поетична хвилинка.
А ось так висловились про нашу криницю славні ірпенчани в своїх віршах.

              Ні, та криниця, кажуть, не проста,
              У ній вода цілюща і холодна.
              Були дубові цямрини і жодна
              Людська душа, що вірила в Христа,
              В недузі не обходилась без неї,
              Вона зціляла хворих і калік,
              Тому й ішли до неї споконвік.
                                                                        Іван Гнатюк «Криниця»

Жива вода криниченьки, то Ірпінська слава!
Мені мама про криницю легенду співала :
«Зрадив козак дівчиноньку – сльози проливала,
Через горе сиротина криницею стала.
                                                         Марія Матвієнко «Ірпінська Слава»

А ще хочеться зачитати уривок з тексту Василя Сухомлинського
Дід вів мене до невеличкого лісочка. Я  зачарова¬ний був  уважними  дубами,    зажуреними вербами,     червоним намистом калини. Ми¬нули кущі. За ними виднівся зруб криниці Дід Варфоломій витяг з дупла верби дерев'яний корець і, зачерпнувши з криниці прозорої чистої  води подав мені напитися. Вода була холодна, пахуча, смачна, ніби березовий сік. – Спасибі вам, дідуню?
–  Ге, а то ж як...  Недарма  цю  криницю  звуть Невмирущою. Вже, ось, мабуть, не одну сотню літ, як з цього джерела б'є вода. Зістаріється один зруб, люди   інший,   новий   поставлять.  А   вода  біжить, дзюркоче. Тільки помічаю я, що замулюється джерело. Щовесни зливаю воду, чищу криницю від мулу. Одно турбує мене, хто берегтиме криницю, як мене не стане на білому світі. Воду всі п'ють охоче, а про джерело не всякий дбає. Придивляюсь я до хлопчиків, щоб привернути їх до цього діла, та щось нема охочих. Вода ж тут, бачите, яка: в ній сила земна і сила сонця.
                                                                                                     (За В.Сухомлинським)

- Що ж треба робити для охорони питної води?
ХІ. Завдання додому.

1. Це завдання пропоную для домашньої роботи. Подумайте.

2. З батьками організуйте екскурсію до річки, до джерела. Знайдіть замулені джерельця, прочистіть їх.

3. Розкажіть про вашу допомогу в класі.

- Що дав вам цей урок?
- Що нового дізналися?
- Над чим замислились?

Хочеться думати, що цей урок є початком життя трішечки іншого, життя в гармонії з природою.
Дякую за співпрацю.
Надіюсь на хороші бали в ваших зошитах, а головне, щоб матінка – природа вас оцінила.


Література

1. Н.С. Іватьо, О.Д. Жовнір, О.М. Коструба. Живиця. – Навчальний посібник з народознавства. – Київ – Арка, 2000.
2. Літературно-художнє видання. Люблю тебе чудове Приірпіння: збірка поезій. – Ірпінь, 2010.
3. Лук’яненко В.Г., Прищепа А.С. – Словник школяра. – Київ: Грайлик, 1996.
4. Панченков А., Пометун О., Ремех Т. Навчання в дії. Методичний посібник. – Київ: АПН, 2003.
5. Л.М. Полюга. – Словник українських синонімів і антонімів. – Київ: Довіра, 2007.
6. Попов О.В. Стежина. Посібник з народознавства. – Кіровоград, 1995.
7. Садова В.С. Творчі завдання з української мови для учнів початкових класів. – Рівне, 1997.


Комментариев нет:

Отправить комментарий